8. SINIFI BİTİRİP LİSEYE GEÇEN “GÖZLÜK”LÜLERE

dağ arabası

Canlar, kırmızı donlarımızı çıkarıp yiğitçe okul donlarımızı giymemizin üzerinden 8 sene geçti! Burnunuzu silen sınıf öğretmenimizi hatırlıyoruz değil mi? Nasıl da severdi bizleri… Bir de ortaokulda biraz ciddi biraz babacan biraz da sınıf öğretmeninize benzeyen ortaokul öğretmenleriniz de geçti hayatınızdan artık!

Çok uzak olmayan o günü hatırlıyorum: liseye ilk adımımı! O yaşta, herkes beni izliyor sanırdım (Çaktırma hâlâ öyle sanıyorum!). Eski okulumdan büyükçe bir bina, eskisinden çok ama çok farklı simalar! Şimdi sizi düşünüyorum. Heyecan… Heyecan… Hele bir de LGS’ye girip başarılı olduysak, sınavla yerleşilen bir okula gittiysek sormayın gitsin… Niye mi? Çünkü oradaki herkes başarılı! İşte kilit nokta da burası bu tür okullar için. Yani merak etmeyin, hepiniz tıpatıp benzer öğrencilersiniz. Aslında tüm okullar için aynı bir telaş vardır yeni gidenlerin gönlünde: Tanınmak!

Herkes beni görüyorsa onları kendimle tanıştırmalıyım diye çoğu zaman yanlış işler açabiliriz başımıza. İşte bu noktada 20 Haziran 2020 LGS yapılmadan haftalar önce kendi gençliğimi hatırlayarak birkaç özellik sıralayacağım lise ile ilgili. Çok işinize yarayacaktır:

Lisede tanınmak yahut bilindik değişle popüler olmak:

 1. Gevezelik yapılmaz, doğru yerde doğru konuşmalar yapılır.
 2. Nasıl olsa sınav yok diye, liseli olduk diye ipin ucu bırakılmaz; yarın üniversite sınavı varmış gibi çalışılır.
 3. Herkesle arkadaş olunmaz, az ve öz arkadaş sahibi olunur.
 4. Kötü alışkanlıklar(sigara ve küfür etme gibi) ve süslü kıyafetler sizi popüler yapmaz, şiir- kompozisyon yarışmaları, resim yarışmaları, futbol–voleybol turnuvaları, sınavlardan yüksek puan almak sizi popüler yapar.
 5. Lise öğrencisi oldum diye anneye babaya asi olmak sizi insanlar içinde farklı yapmaz, aksine anne ve babanın bir dediği iki edilmeyerek okulda aranan ve sevilen öğrenci olunur.
 6. Kız iseniz erkek arkadaş sahibi olmak, erkek iseniz kız arkadaş sahibi olmak sizi tanınır yapmaz; karşı cinse karşı saygılı olmak sizi doğru tanıtır.
 7. Öğretmene düşmanlık etmek sizi diğerlerinden ayırmaz, öğretmenlerin hepsini öğretmen oldukları için ayrı ayrı sevmek sizi tanınır kılar.
 8. Herkesle dost olmak sizi yukarıya taşımaz, size ders ve ahlak yönünden faydası olan arkadaşlar tanımak sizi tanınır yapar.
 9. Türk kültürüne yakışmayacak şekilde giyinmek sizi görünür yapmaz, Türk kültürüne uymak ve örf ve adetlerimizi yerine getirmek tanınır yapar.
 10. Yüksek puanınız var diye, derslerde başarılısınız diye hava atmak sizi yukarıya taşımaz; her şeyde en iyisi olup tevazu göstermek sizi herkesten farklı yapar.
 11. Yazları faydasız bir hâlde yatmak, sahillerde gezmek sizi popüler yapmaz; tarlalarda çalışmak, köyde iseniz çobanlık yaparak, şehirde iseniz üretim için çeşitli faydalı yollar bularak anne babaya yardımcı olmak sizi popüler yapar.
 12. Sosyal medyada aralıksız dolaşmak sizi tanınır yapmaz, okuduğunuz kitaplar sizi herkesten farklı kılar.
 13. Başarılı olmak için yanınızdakileri ötelemek ve insanlığınızı kendi başarınız söz konusu olduğu zaman unutmak sizi yukarıya taşımaz; Türk-İslam yolundan ayrılmamak, ana babaya itaat etmek sizi tanınır yapar!

Ülkemin Kıymetlileri,

Sanmayın, bunlar size nasihat! Bu 13 madde benim, samimiyetle söylüyorum, lisede tanınmak için yaptığım yanlışların tümden sıralanışı! Yoksa ne haddime size yol göstermek, siz artık liselisiniz; bense sizin ortaokuldaki “eski” Türkçe öğretmeniniz… Ben yaptım, çok da yanlış olduğunu yıllar sonra anladım dilerseniz siz de yapın! Ama unutmayın tanınmak için bu maddelerde olumsuz olarak sıraladığım şeyler hiçbir işe yaramıyor… Çünkü denedim!

Unutmadan:

İlla mühendis, doktor, avukat olarak değil; bu ülkeye ev hanımı olarak, tarım yaparak, ticaretle uğraşarak, hayvan yetiştirerek de çok büyük hizmetler yapabilirsiniz! Kendiniz olun, ülkeniz için üretmeye hevesli olun yeter!

M. Sami Ünal Son Söz
Allah bilir, siz bilmezsiniz!